מדור משפחה והורות


איך לחנך ולאלף כלב ביעילות


כלב הוא ידידו הטוב של האדם. בעיקר כאשר הוא מחונך ומאולף. חינוך הכלב מעצב את אופיו ואת התנהגותו באופן טבעי ואילו אילוף הכלב מאמן את כושר ההסתגלות שלו להרגלים חדשים ולהימנעות מהרגלים ישנים. 

לפניכם המדריך המלא לחינוך הכלב שלך ולאילוף הכלב שלך.

כולם כבר יודעים כמה יתרון יש למחיה בסביבה של בעלי חיים בעיקר כאשר מדובר בכלב או חתול אך לא רק. פסיכולוגים גילו את התרומה של רכיבה טיפולית על סוסים לאנשים בעלי מוגבלויות ואת השפעת פינות החי על ילדים. 

חשוב לדעת בטרם אימוץ כלב לחיק המשפחה מספר דברים חשובים מאוד. 

ראשית, אימוץ חיית מחמד מכל סוג דורשת מכם התחייבות והשקעה. מרגע אימוצה היא הופכת לחלק בלתי נפרד מהמשפחה שלכם. כאשר מדובר בדג זהב זה אולי פחות חשוב, אבל כאשר מדובר בכלב, יש לערוך בדיקה מקיפה בנושא ולבדוק איזה סוג כלב מתאים לאורח החיים שלכם אם בכלל. תיאום ציפיות טרם האימוץ יקל על שלל שלבים בדרך ולכן הוא הכרחי. 

קצת על סוגי כלבים:

קיים מספר גדול של גזעי כלבים כאשר לכל כלב יש את האופי הפרטי שלו אך גם תכונות אופייניות לגזע. אם אתם משפחה עם ילדים, כנראה שמתאים לכם יותר לאמץ כלב המסתדר היטב עם ילדים, אם אתם ספורטיבים ונוטים לצאת המון לפעילויות ספורט, ייתכן ויתאים לכם לאמץ כלב מלא אנרגיה. אימוץ כלב אנרגטי למשפחה בעלת אורח חיים רגוע וביתי עשוי לגרום לנזקים רבים, לכלב לא יהיה מקום לפרוק אנרגיה אז הוא יעשה זאת על חפצים בבית. תסכול בשבילו ותסכול בשבילכם. בחירה מושכלת תהפוך את האימוץ לקל יותר ונעים לשני הצדדים. לסיכום, כמעט כל כלב ניתן לחינוך ולאילוף, אך חשוב לבחור בגזע המתאים לכם ביותר כדי

יתרונות שילוב כלב במסגרת הביתית:

כלב הוא בעל החיים הכי נאמן שיש. הוא תמיד ישמח לראות אותך, הוא תמיד יקבל את פנייך בברכה, הוא יגן עלייך וישמור עלייך ויעניק לך אהבה אין קץ. חשוב לזכור כי אימוץ הכלב משפיע רבות על חייך אך על חיי הכלב הוא משפיע פי כמה. מרגע האימוץ, הכלב נתון לחסדייך. אתה, משפחתך וביתך הם כל עולמו. אם לא תדאג להאכיל אותו הוא עלול לגווע ברעב, אם לא תדאג להוציא אותו לטיולים לאיוורור ולעשיית צרכים הוא לא יוכל לעשות זאת בכוחות עצמו. אך בעיקר, כלב צריך תשומת לב ואהבה והוא יחזיר לך פי כמה.

מחקרים רבים מכל הסוגים גילו באופן חד משמעי, כי שילוב בעל חיים במשפחה תורם רבות להתפתחות הילד בכל גיל. למשל:

 • *מחקרים מוכיחים כי ילדים הגדלו בסביבת בעלי חיים מגיל ינקות, בעלי מערכת חיסונית טובה וחזקה יותר.
 • כלבים בסביבת תינוקות מעודדים את המוטוריקה וההתפתחות הקוגנטיבית של הילד.
 • ההתפתחות רגשית היא רחבה מאוד. כי היא פועלת לשני הכיוונים.  כאחת מתכונותיו של הכלב ההזדהות. כאשר כלב רואה ילד בוכה, לרב הוא ינסה לנחמו ע"י ליקוק או מגע. הילד לומד ומכיר תכונה זו ומחקה אותה. מוכח כי ילדים המגדלים כלבים רגישים יותר לצרכי הזולת. 
 • טיפוח וגידול כלב מפתח את חוש האחריות של הילד. הוא לומד אחריות ודאגה מהי
 • אחד הנושאים הפחות נעימים אך ההכרחיים היא היכולת להתמודד עם אובדן. תוחלת החיים של הכלב קצרה יחסית, כך שבשלב כלשהו בחיים הילד יאלץ להתמודד עם אובדן. התמודדות עם אובדן בגיל צעיר עשויה להקל על התמודדות עם אובדן בגיל בוגר יותר.
 • מה ההבדל בין כלב מחונך לכלב מאולף?

טעות נפוצה היא הבלבול בין אילוף כלבים לבין חינוך כלבים. חינוך כלבים שונה בתכלית מאילוף כלב. חינוך הכלב הוא דבר בסיסי שכל כלב חייב לקבל. חינוך הכלב יקל על חייו ועל חיינו. חינוך הכלב בעיקר תורם למניעת בעיות התנהגות. הוא ידע להבדיל בין טוב לרע ברמה בסיסית. הוא ידע לכבד אנשים. הוא לא יקפוץ עליהם ולא ינבח עליהם, הוא ידע ללכת יפה עם הרצועה וידע לא לעשות את צרכיו באמצע הרחוב. חינוך הכלב מתייחס להתנהגות הבסיסית אותה אנו דורשים מהכלב. 

אילוף הכלב לעומת זאת, מתרכז במשמעת בסיסית. אנו מלמדים אותו להגיב לפקודות כגון רגלי, למקום, שב וכד'. השאיפה האופטימאלית היא שילוב של שניהם והטמעתם באופי הכלב. אך חשוב לציין כי חינוך הכלב חשוב פי כמה מאילופו. 

מדוע חינוך ואילוף הכלב הכרחי?

חינוך הכלב חיוני מאין כמוהו. כאשר הכלב מחונך, בדיוק כמו בני האדם, מודע לסביבתו ולמצופה ממנו. הוא ידע שאת הצרכים שלו לא עושים באמצע הסלון וגם לא באמצע הרחוב. הוא ידע לא לנעוץ מבטים באנשים אוכלים ולא לתקוף /לקפוץ על אנשים. הוא ידע ללכת בנינוחות לידנו במהלך הטיול וכד'. חינוך הכלב יקל עלינו רבות במהלך היומיום. 

אילוף הכלב לעומת זאת, יקל עלינו במקרים מסויימים. אילוף הכלב אינו מיועד למופעי קרקס וראווה. הוא מיועד למשמעת ולריסון. למשל, במקרה של התקלות עם חתול או עם כלב לא מחונך, הכלב שלנו ידע להגיב לפקודות שלנו למרות הגירוי. במקרה ויש צורך להושיב את הכלב במקום מסויים, או להרחיק אותו ממקום מסוים וכד'.  

מתי מתחילים בתהליך החינוך והאילוף?

ההמלצה האופטימאלית היא להתחיל את החינוך בגיל חצי שנה. את האילוף ניתן לעשות גם בשלב מאוחר יותר. 

ככלל, כל כלב אפשר לחנך ולאלף, בלבד שהוא כשיר בגופו ובנפשו. גם אצל כלבים ניתן לזהות בעיות פסיכיאטריות, נוירולוגיות ופיזיות. חלק מהבעיות אמנם לא בולטות לעין באופן מיידי, אך יש להקפיד להתייחס לפרטים. את החינוך והאילוף קל יותר לעשות בשלבים מוקדמים מאחר בשלבים מאוחרים. אך התמדה, סבלנות ורצינות תביא למיוחל.

תורת ההתמדה:

ההתמדה על החוקים, הכללים והציפיות תקל על הכלב להבין מה אתם מצפים ממנו. אם תחנכו את הכלב לא לעלות על הספה למשל, אך תשחקו איתו על הספה, אפילו אם רק פעם אחת, הוא יבין שהגבולות פרוצים או שהוא עלול לחשוב שהוא לא הבין אתכם נכון. התמדה על דרך, ועיקביות חשובה מאוד לתקשורת. 

איך לחנך כלב לעשיית צרכים?

באופן כללי, הכלב אינו נוהג לעשות את צרכיו בטריטוריה שלו. כך שנדיר למצוא כלב בוגר עושה את צרכיו בבית אלא אם יש לו בעיות רפואיות. 

חשוב לזכור כי בטבע, אין לבעלי החיים צורך להתאפק לצרכים ולכן פעולה זו לא באה באופן טבעי ויש לחנך לה. אך גם בחינוך לצרכים עלינו לדעת מספר דברים. דרושים סבלנות ועיקביות. גורים בני יומם אינם מסוגלים פיזיולוגית לשלוט על הצרכים שלהם. לכן תיאום הציפיות צריך להיות ברור. גור בן חודש יכול להתאפק מקסימים שעתיים, ואילו גור בן 4-5 חודשים יכול להתאפק 5 שעות. תחילת הגמילה דורשת לו"ז צפוף במיוחד. מומלץ להוציא את הגור כמה שיותר פעמים ביום ובשעות קבועות. חשוב להקפיד על מסלול קבוע וקצר יחסית על מנת לגרום לכלב להרגיש בנוח בסביבה החדשה, ולא לסיים את הטיול ברגע בו הכלב עשה את צרכיו. כאשר מדובר בגורים קטנים במיוחד, מומלץ להיעזר ב"גדר גורים" התוחמת שטח מסוים ולחלק את השטח ל-2. שטח אחד בו יונחו קעריות האוכל והמים ולצידם המיטה. ושטח שני מכוסה ביריעות ניילון או עיתונים. תיחום זה ימנע מגור לעשות את צרכיו ברחבי הבית ובאופן טבעי הוא ילך לאזור המנוילן כדי לעשות את צרכיו.

במקרה בו הגור מתחיל לעשות את הצרכים שלו ואתם רואים את זה "בשידור חי", עליכם להרים אותו במהירות (פעולה זו תסגור לו את הסוגרים) ולשאת אותו למקום בו מותר לו לעשות את צרכיו. (גינת הבית או האזור המגודר). בתם עשיית הצרכים, יש לעודד אותו וללטף.

איך לאלף את הכלב להגיב לפקודת "בוא"?

 פקודת "בוא" היא פקודה חשובה מאוד. וזו אחת הפקודות הקלות יותר ללימוד אם עושים את זה בצורה הנכונה.

ראשית עלינו לבחור מילה קבועה בה אנו משתמשים כדי לקרוא לכלב. אם הוא מכיר "בוא" ועושה ההפך, אנו נשתמש במילה אחרת כמו  "אליי" או "בוא הנה" וכו'. אנו נתחיל את התהליך בבית, ונשתדל שהגירויים יהיו מינימאלים. יש להצטייד ב"צ'ופרים" ולהקפיד שהכלב לא יראה אותם. מומלץ להתחיל את התהליך ברגע בו רואים את הכלב מעט משועמם, או יושב חסר מעש. משתמשים במילה החדשה אותה בחרנו (לצורך ההמחשה נשתמש ב"אליי".) אומרים את שמו של הכלב בצירוף "אליי" וממתינים לתגובה. אם הוא אינו מגיע מתעלמים וממשיכים מידי פעם. כמובן שכדאי לעשות תנועות מתאימות שיבין שאתם קוראים לו. עם הזמן הוא יקשר את המילה לפעולה ולא יצטרך את שפת הסימנים. גם אם הוא אינו מגיב, אין לכעוס ואין להתייחס לנושא. יש להמתין בסבלנות עד לפעם הראשונה בה הוא באמת מגיע. ברגע שהוא מגיע אליכם, אתם מצ'פרים אותו ומלטפים אותו ומעודדים ב"כל הכבוד" וכו'. יש לחזור על פעולה זו מספר פעמים בטרם מנסים אותה מחוץ לגבולות הבית. מומלץ להגדיל את המרחק בינך לבין הכלב בתוך הבית כל פעם. למשל, לקרוא לכלב שיושב בסלון לחדר השינה וכו'. 

כאשר יוצאים עם הכלב מחוץ לגבולות הבית, לא משתמשים במילה החדשה כפקודה. אלא מנסים להגיע למצב בוא הכלב מגיע אלינו מיוזמתו. בכל פעם שהוא מגיע מיוזמתו, מצ'פרים אותו בחטיף ובליטוף. השלב בו אנו מתחילים להשתמש במילת הפקודה  נעשה בהדרגה.אין לקרוא לכלב וישירות לקשור אותו ברצועה. יש להקפיד לקרוא לו מספר פעמים, לצ'פר אותו על הגעתו, לשחק איתו מעט ורק אחרי כמה פעמים שעושים זאת, לקשור אותו. על מנת שלא יחבר פקודת "אליי" ל"נגמר הכיף - הולכים הביתה". 

התמדה עיקשת, סבלנות ועיקביות הם המפתח לחינוך ולאילוף הכלב. 

לעולם, אבל לעולם, אל תקראו לכלב בפקודה ותענישו אותו על מעשה שעשה. הוא ברגע שאחרי לא זוכר ולא יודע על מה נענש ובנוסף, הוא יגרום לכלב להתבלבל ואולי לא להקשיב בפעם הבאה. תשרו בכלב ביטחון והוא יסמוך עליכם. 

איך לחנך כלב לא לקפוץ על אנשים?

מנקודת מבטו של הכלב, הוא שמח לראותך ומרגיש במעמד שווה לך אז הוא קופץ עלייך. השיטה ללמד אותו שהתנהגות זו אינה מקובלת, תלמד אותו שאסור לקפוץ עלייך או על כל אדם אחר. 

ייתכן ויהיה צורך באדם נוסף שיעזור לך במשימה. דגש - חשוב להיות עיקביים. על הכלב להיות רתום לרצועה כאשר אדם נוסף מחזיק ברצועה ושולט בה. 

כעת, יש להיכנס הביתה או לקרוא לכלב. המטרה שלנו היא לעצור את הקפיצה ובכך ללמד אותו כי זוהי ההתנהגות לה אנו מצפים. במקרה והכלב מגיע אליכם אך לא קופץ, יש לצ'פר אותו בחטיף ובליטוף. אם הכלב מגיע ומתכונן לקפיצה, יש למשוך ברצועה ולמנוע ממנו למלא את הפעולה. ככל שזמן התגובה שלנו יהיה קצר יותר, ורגלי הכלב יהיו קרובות יותר לרצפה כך זה יהיה יעיל יותר. במקרה והצלחתם למנוע את הקפיצה, יש לעודד ולחזק את הכלב ע"י צ'ופר וליטוף. במקרה ולא, כמובן שאין לצ'פר אותו. יש לחזור על הפעולה מספר פעמים על מנת לחדד את הפעולה. יש להקפיד לעשות זאת במקומות שונים, על אנשים שונים ובזמנים שונים. 

עשה ואל תעשה - החוקים לחינוך ואילוף הכלב:

 • אין להשתמש בשיטות אילוף / חינוך אכזריות! שיטה זו לא יעילה להשגת המטרה, פוגעת פיזית ונפשית בכלב ואף עלולה לפגום באמון ובמערכת היחסים שלכם. 
 • אהוב את כלבך כאילו היה אחד מילדך. טפל בו ותאהב אותו. אך הקפד להבהיר לו כי אתה ראש הלהקה. 
 • הייה סבלני. סבלנות היא הדרך היעילה ביותר להשגת תוצאות טובות.
 • צ'פר את כלבך על התנהגות טובה ועל ציות לפקודה. פעולה זו תעודד אותו.
 • הייה רציני ואסרטיבי כאשר אתה נותן פקודה. 
 • הקפד על התמדה והייה עיקבי. חוסר עיקביות עלול לבלבל את הכלב וליצור תסכול. 
 • לעולם אל תעניש את הכלב אחרי שקראת לו. הכלב עשוי להסיק כי הוא נענש על ציות לפקודה. 
 • הקפד לחנך או לאלף את הכלב עם קולר. 

חשוב להיות ממוקד מטרה אחת בכל אימון. התמקדות בהרבה מטרות לא יועיל. עליכם להתמקד במטרה אחת בכל פעם שאתם מאלפים את ההכלב, כיוון שלכלבים יש טווח ריכוז קצר. מיקוד במטרה אחת יביא להשגת המטרה של אילוף הכלב.
כמו שאנו דואגים לחינוך ילדינו, כך גם חשוב לדאוג לאילוף וחינוך הכלב שחי איתנו בבית.

המאמר כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד. כמובן שהוא מתייחס לשני המינים.

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן