מדור משפחה והורות


לחזור למשקל תקין לאחר הלידה


במהלך ההריון האישה ההרה צוברת משקל נוסף של בין 9-20 קילוגרמים. לאחר הלידה רוב הסיכויים שתרצה להשיל את הקילוגרמים שליוו אותה במשך ההריון.

רוב השנים שעברו הריון ולידה, מעוניינות להשיל את הקילוגרמים העודפים שעלו במספר החודשים האחרונים. יש נשים שיולדות בשבוע ה-37 להריון, או בשבוע ה-38, ויש כאלה שיולדות בשבוע ה-40 ולעיתים אף בשבוע ה-42. לאחר הלידה נותרים בגוף כל החומרים שהצטברו ונוצרו לשם יצירת החיים בחדשים.
ככל שהמשקל הזה שעלינו הוא נמוך יותר כך יהיה יותר קל להשיל אותו.
לאחר הלידה, האישה משילה כ-5 קילוגרמים, עקב יציאת התינוק וירידת מי השפיר והשלייה. אין טעם לצפות לחזור ללמשקל הקודם בין לילה, ויש להתאזר בסבלנות בנושא.

יש להקפיד לא לאכול מאכלים לא טובים כעת שנמצאים יותר בבית לאחר בלידה יש נטייה לאכול או לזלול דברים שאינם מזינים וטובים. כל היום סובב סביב התינוק החדש.
צריך לאכול נכון ובצורה מתונה ולא קיצונית, כלומר לא לעשות דיאטה קיצונית.יש לשמור על תפריט בריא ומאוזן שמכיל את כל החומרים המזינים שהגוף זקוק לו, כך שגם אם נוצרו חוסרים לגוף בשעה של ההריון,

התפריט המגוון יחזיר את כל מה שהגוף זקוק לו שהיה חסר בזמן ההריון, כגון ברזל וסידן.

חשוב להקפיד על פעילות גופנית שכן הפעילות מסייעת לשמירה על הכושר הבריאות, מגנה מפני מחלות, ומסייעת בהורדה במשקל העודף. על הפעילות הגופנית להיות מבוצעת באופן קבוע, תגרום לגוף להשתמש במאגרי השומן שנשארו בגוף לאחר ההריון והלידה.

ההנקה היא דבר חשוב לתינוק ולאם. היא מזינה את התינוק בחומרים שהוא הכי זקוק לו, לעומת תחליפים קנויים, בנוסף ההנקה שורפת הרבה קלוריות מהגוף, כ-500 קלוריות ליום. לכן היא מסייעת להפחית במשקל לאחר הלידה, כמו כן מסייעת להצר את ההקיפים.
חשוב מאוד לא להיכנס לדיאטה קיצונית בשלבים של ההנקה שכן יש חשיבות רבה לחומרים שמופרשים בעת ההנקה, ואסור למנוע מהגוף מזון שהוא זקוק לו.
חשוב לאכול ארוחות מסודורות, ושהתזונה תהיה בריאה, עתירה בוויטמינים ומינרלים. מזונות מומלצים למאכל הם – פירות וירקות, מוצרים מקמח מלא, מוצרי חלב, בשר רזה. יש לצמצם מאכלים עתירי שומן רווי וסוכרים פשוטים.

על הירידה במשקל להיות איטית מבוקרת ומתונה תוך כדי הנקה. ירידה מהירה תהיה מסוכנת ויהיו לה השלכות שאינן טובות, כמו ירידה בתפקוד מערכת החיסון.

בדרך כלל אישה שמניקה חשה ברעב, ויש נשים המפסיקות את ההנקה עקב הסיבה הזו. הדבר הזה הוא זמני וחולף, ואין לייחס לו חשיבות גדולה. סבלנות היא גורם חשוב בתהליך הפחתת המשקל לאחר הלידה. השתדלי שהמטרה תהיה "צנועה" והגיונית, שתתן מוטיבציה להמשך כשרואים את התוצאות הראשוניות.
יש להקפיד לישון טוב ככל הניתן. שינה סדירה היא חלומה של כל זוג הורים טרי, אך יש לוודא כי ישנים מספיק טוב בלילה.

בהצלחה

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן