מדור משפחה והורות


סבא סבתא והנכדים


בעולם של ימינו יש פערים בין הסבים והסבתות מהדור "של פעם" לבין הנכדים או הנינים שלהם, ילדים שנולדו לעולם המודרני העכשווי. יחד עם זאת יש קשר חזק בין סבים וסבתות לבין נכדיהם.

בטבע, אין ייצור חי שבו יש קשר או מחוייבות כלשהי לגידול הנכדים ולקשר עימם, ודבר זה ייחודי רק לנו, בני האדם.
בעולמנו כיום תוחלת החיים גדלה מיום ליום, ועם זאת העולם התקדם מאוד. העולם התקדם ובכל בית יש מחשב, טלפון חכם (סמארטפון), הנכדים כבר מכירים כל גאג'דט חדש בשוק מאייפון דרך WII ועד טאבלטים. הילדים הם ילדי עולם המחשבים לעומת הסבים סבתות שהם מכירים מושגים אחרים ומונחים אחרים, התפיסה היא שונה לגמרי מהדור הצעיר. הם פחות מבינים מהו אינטרנט או מחשב. לעיתים הנכדים נרתמים לעזרת הסבים סבתות, והדבר עוזר לגשר על הפער שיש בין הדורות, למרות תחומי העניין השונים בתכלית.
הסבים והסבתות מביאים איתם ניחוח של פעם שמעט חסר בעולמנו כיום. הם יכולים לשבת עם הנכדים ולספר להם סיפורים מפעם, על דברים שהם לומדים בספרי ההיסטוריה, על הקמת ארץ ישראל,מלחמות למינהן, וסתם חוויות מפעם על איך הם הכירו ועוד. זה יוצר קשר מיוחד. לסבא וסבתא יש סבלנות מיוחדת לנכדים שלהם, והם לרוב יגלו אמפתיה, רגישות ודאגה, רצון לעזור ולהקל, והם עושים זאת לרוב עם הרבה נחת מפאת הניסיון הרב.
הנכדים לומדים מסבא וסבתא גם כשהם אינם אומרים מילה. לומדים ערכים והתנהגויות, הם לומדים מתבוננים ומקשיבים להם. סבא וסבתא פחות צריכים לעסוק במשמעת ולכן יש להם אהבה ללא תנאים לנכדים שלהם, והנכדים בתמורה אוהבים אותם מאוד.
זה כיף שיש סבא וסבתא שנוכחים בחיי הנכדים שלהם, הדבר גם מאוד מקל על ההורים אם הם פנויים ויכולים לתפוס חלק מהזמן הפנוי של הילדים, מתינוקות ועד ילדים גדולים או נוער. זו הזדמנות לקירוב בין בני המשפחה ולאחדות. הכך הם שותפים בגידול הנכדים ומרגישים חשובים. ככל שיתקרבו לנכדים הקשר יתחזק והפערים בין דור הסבים סבתות לנכדיהם יצטמצמו. ישנן מגוון עיסוקים לסבא וסבתא עם הנכדים, כמו- להסיע לחוגים, לקחת אותם לגינה לטיול,  לעשות איתם שיעורי בית אם מבינים בחומר הנלמד, לבשל להם או איתם אם הם תינוקות אז לחתל ולהלביש אותם או להאכיל אותם, להשכיב אותם לישון, להרדים אותם ולשחק איתם. הם החברים שלו במקום שבו ההורים לא יכולים להיות(עסוקים בגידול האמיתי, במשמעת וחינוך), והם מקור נחמה לנכדים.

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן