מדור משפחה והורות


על ההשפעה של קינון יונים בקרבת ילדים


אמנם חשוב מאוד שילדים יגדלו בסביבת בעלי חיים, אך חשוב עוד יותר להרחיק אותם מבעלי חיים אשר עלולים להזיק להם. יונים הן המזיקות ביותר מבין בעלי הכנף ומבין החיות ה"מבוייתות" לכן חשוב למגן את הבית מפניהן.

היונים אמנם לא מתכוונות להזיק לנו כלכך, אך הן עושות זאת. קשישים ותינוקות מגיל 6 חודשים רגישים מאוד ופגיעים פי כמה ממבוגרים. המערכת החיסונית של התינוק עוד לא יציבה דיה כדי להילחם במחלות קשות אותן עלולות להביא היונים. או ליתר דיוק לשלשת היונים. 

היונה היא בעל חיים מרתק. ניתן ללמוד עליה הרבה. אך באותה המידה יש להזהר ממנה ומומלץ להקפיד על הרחקת יונים מסביבת המחייה שלנו.

לשלשת היונים הינה מצע גידול מצוין לחיידקים ולטפילים, לכן, כאשר היונים מתיישבות במסתור הכביסה שלנו למשל, הן מכסות אותו בלשלשת הנערמת שכבות שכבות ובכך בונה מצע גידול לחיידקים. אט אט, נבנת מערכת אקולוגית שלמה של מזיקים.  מזיקים אלו עלולים לגרום לכ- 60 מחלות שונות כאשר ילדים, אנשים עם מערכת חיסונית חלשה וקשישים הם הפגיעים ביותר והחשופים ביותר למחלות אלו כאשר כאבי ראש עזים, דלקות בכבד, הקאות, חום גבוה, דלקת כרום המוח הם רק חלק קטן.

קיימות תגובות אלרגיות המופיעות לעיתים בקרבה ללשלשת היונים, טפילי היונים ואף לנוצות היונים. בין היתר - גירודים וגירויי עור עזים, אדמומיות, נפיחויות וקשיים בנשימה ועוד. במקרים קיצוניים לשלשת היונים גורמת למחלות המובילות למוות.

כיום ניתן למצוא יונים כמעט בכל מקום. בעיר, במושב או בכפר. הן לא פוסחות על אף פינת חמד ולכן, ככל שהיונים הפכו למטרד נפוץ יותר, כך צמחו להן חברות להרחקת יונים. סביר שנתקלתם בכל מיני עזרים שמטרתם למנוע מהיונים להגיע. לכן, מומלץ למנוע גישה מהיונים לסביבת המחייה שלכם בטרם הן הגיעו. על מנת להרחיק את היונים מומלץ להתמקד במספר דברים. 

הרחקת יונים מבניינים בדומה להרחקת יונים מבתים פרטיים דורש מספר דברים:

ראשית, יש לערוך בדיקה קפדנית סביב הבית / מבנה כולו במטרה לגלות כל חריץ או פתח העלול להוות כניסה ליונים. למשל, הרחקת יונים מגגות רעפים עשויה להיות מטעה. ברב המקרים ניתן למצוא פתחים בגג הבית. רעף שבור מהווה כניסה מצוינת למקום קינון מושלם בעבור היונים. עליית הגג רחבה, יש בה מקום רב ליונים הנוטות להתגודד בקבוצות גדולות. עליית הגג מוצלת ומגנה מפני פגעי מזג האויר. מה גם שעליית הגג מכסה את כל הבית, ולכן, קינון יונים בעליית הגג הופכת את הסיכון להדבקות במחלות גדולה יותר. את הרעף השבור יש להחליף, את פתחי האיוורור יש לרשת בעזרת רשתות פלסטיק היוצרות חוצץ ומונעות מהיונים גישה אל עליית הגג. שימוש ברשת פלסטיק מתאים למגוון רחב של שימושים. הבולט מבינהם הוא רישות חללים גדולים במטרה להרחיק יונים ממרפסות ומסתורי כביסה. מסתורי כביסה מאוד נפוצים בבניינים. מסתורי הכביסה משמשים מקום קינון מצוין מאחר וגישת בני האדם אליהם היא אפסית, בדרך כלל המקום מקורה ומגן מפני רוחות, גשם ושמש. בהרבה מקרים מנוע המזגן ממוקם במסתור הכביסה או דוד מים. לשלשת היונים מפוררת ומחריבה סוגי מתכות שונים הנפוצים במנועי המזגן או בדוודים. הן מלכלכות את הכביסה והטפילים הגדלים על הלשלשת חודרים אל תוך הבית דרך הכביסה או דרך מנוע המזגן. השיטה המקובלת והיעילה ביותר להרחקת היונים ממסתורי הכביסה ומהמרפסות היא בעזרת רשת פלסטיק רשת הפלסטיק סוגרת מרחבים גדולים ביעילות.

יונים נוטות להתגודד גם על מעקות על מנת לשאוף אוויר. השיטה המקובלת ביותר למניעת התיישבותן על מעקות ומקומות צרים היא הצבת סלילי מתכת או דוקרנים. 

כאשר יונה מנסה לנחות על סליל המתכת, סליל המתכת רוטט ומבהיל את היונה. היונה בורח וברב המקרים לא חוזרת לניסיון שני. סליל המתכת נפוץ יותר במקומות בהם יש גישה לילדים וקיים סיכון שבעלי חיים או ילדים יפצעו מהצבת דוקרנים. דוקרנים נפוצים במיוחד. לדוקרנים צורת V אשר סוגרת את מקום נחיתת היונים משני הצדדים. ליונים אין מקום נחיתה נוח ולכן הן מחפשות להן מקום אחר. 

בכל מקרה, כדאי ורצוי להזמין חברה מקצועית להרחקת יונים על מנת למנוע  סיכונים בעבודה בגובה, נזקים בלתי הפיכים ואפילו כדי לחסוך כסף. ידוע כי טיפול חובבני עלול לגרום לנזק. התקנת העזרים להרחקת יונים בצורה שגויה עלולה להיות להיות רעועה, לפצוע ולגרום לנזקים. ברב המקרים העזרים בהם נעשה שימוש יאלצו להיזרק. במקרה ומדובר בדירה הממוקמת בקומה גבוהה יחסית, מומלץ להיעזר באיש מקצוע אשר מוסמך לעבודות סנפלינג וברשותו ביטוחים לעבודה בגובה.

 

 

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן