מדור משפחה והורות


הטמעת אלמנטים מן הטבע בחיי הילדים


כבר אין ספק שסביבת המחייה של הילדים תורמת משמעותית לחייהם ברבדים שונים. לא בכדי המקום המועדף על רב הילדים הוא פארק שעשועים. אז למה לא להכניס את זה הביתה? כמעט בכל בית ניתן להקצות פינת חמד איכותית שתהפוך לגן עדן לילדים.. 

טבע, ירוק בעיניים, בעלי חיים, צבעים ססגוניים, כל אלו תורמים רבות להתפתחות הילד. אז איך ניתן להכניס את הטבע הביתה? דשא ירוק, סלעים ואבנים טבעיות, מפלי מים ובריכות דגים, שילוב צבעי יסוד ודמויות של בעלי חיים מחומרים שונים. אלמנטים שיחברו את הילדים לטבע. אז איך עושים את זה?

גינה פרטית - אם אתם גרים בבית פרטי עם גינה, כמובן שאין שום בעיה. גינה פרטית היא התשתית הטובה ביותר להקמת חלל מופלא בעבור הילדים. 

ראשית, חשוב ליצור שטח בו יוכלו הילדים להתרוצץ. לשם כך, עלינו לבחור חיפוי קרקע. ניתן למצוא היום חיפויי קרקע מעולים. שילוב אבני מדרך טבעיות בגינה יצרו אווירה טבעית ונעימה, אך במקרה ויש ילדים קטנים מאוד שעוד זוחלים או במקרה בו אנו בוחרים להקצות את השטח לפינת משחק הדורשת קרקע רכה יותר, מומלץ דווקא להשתמש בדשא סינטטי. דשא סינטטי איכותי נשמר במשך שנים, הוא קל לניקוי והכי חשוב, הוא בולם זעזועים טוב יותר מכל משטח אחר. שימוש בדשא סינטטי ימנע את הסיכון לעקיצה מחרקים.

אם גינת הבית שלנו רחבה מספיק וילדנו גדולים דיים, ניתן להכניס לגן בריכת דגים. את בריכת הדגים ניתן לעצב ולתכנן במגוון רחב של סגנונות ושילובים. בשילוב מפל מים, בשילוב מזרקה או סתם כך. חשוב לבחור דגים מתאימים ולהקים את בריכת הנוי כהלכה. הקמת בריכת דגים כהלכה, תבנה מערכת אקולוגית שלמה תוך זמן קצר ובכך לא יהיה צורך בטיפול שוטף אלא הבריכה תקיים את עצמה. 

זרימת מים ידועה בתור אלמנט טבעי מרגיע, אך עלולה להיות מסוכנת בסביבת ילדים קטנים מידי. אין להשאיר ילד לבד ולו לרגע! פרחים צבעונים יהיו תוספת נהדרת בגינה ולא רק בעבור הילדים. מומלץ להשתמש בפרחים בעלי גוונים עזים. שילוב צבעי יסוד הן פתרון מעולה. פרחים אדומים, צהובים וכחולים. אפשר להשתמש בפרחים עונתיים על מנת לשמור על הגיוון ועל הרעננות בגן. אם שטח הגינה גדול, שילוב עצי פרי יהיו רעיון מצוין. ילדים (וגם מבוגרים) אוהבים לקטוף פרי ישר מהעץ ולאכול. 

ניתן לעצב את הגינה במגוון רחב של סגנונות ואפילו ע"פ נושאים. ככל שהגן יהיה מטופח יותר ומעניין יותר, כך הילדים אהבו לבלות שם את זמנם ואתם תוכלו להירגע לידם בגינה נעימה עם כוס קפה..

מרפסת הבית - אך לא לכל בית יש גינה. להפך. אם אין גינה ויש מרפסת, גם כאן ניתן לעשות נפלאות. במקרה של מרפסת, חשוב לוודא ולתכנן את העיצוב בצורה בטיחותית. הצבת חפצים גבוהים קרוב מידי למעקה עלולה להיות מסוכנת! ילדים מטפסים כי זה מה שהם אוהבים לעשות ולפעמים הם לא מודעים לכל הסכנות. במקרה וישנם חפצים גבוהים אות תרצו לשלב במרפסת, כדאי לבחור במיקום בטוח ואף לקבע אותו לקיר בעזרת ברגים או מסמרים. 

גם במקרה של מרפסת, דשא סינטטי הוא רעיון מצוין לחיפוי הרצפות. הוא בולם זעזועים ונעים ונוח לשבת עליו או לשחק עליו עם כדור. בכדי לשמור עליו נקי יש צורך רק בשואב אבק. הוא יעשה עבודה מצוינת. מומלץ להשתמש במרבד דשא סינטטי אחד גדול או 2 במקרה של שטח גדול ממש על מנת למנוע תזוזות שלו ולשמור אותו יציב על הרצפה. 

חשוב מאוד לדאוג לאמצעים להרחקת יונים. קינון יונים בקרבת ילדים עלולה לגרום לאלרגיות חמורות ולמחלות קשות. מומלץ להיעזר באיש מקצוע ולמגן את הבית מפני יונים.

מומלץ לכתר את מעקה המרפסת באדניות פרחי העונה מה שימנע גישה למעקה מהילדים ויוסיף צבע וחן למרפסת. ניתן להציב מתקני משחק מפלסטיק ו/או בריכת ילדים (אין להשאיר ילדים קטנים לבד בסמוך לבריכת מים או בכלל!) לתלות על הקירות דמויות צבעוניות והילדים יהיו מרוצים. 

חדר בתוך הבית - אז מה עושים כשאין גינה ואין מרפסת? מנסים למצוא אזור בבית אותו ניתן להקצות לאזור שעשועים. בין אם זה חדר שינה נוסף, חדר ממ"ד , הול פנוי וכדומה. 

גם במקרה כזה ניתן להחדיר את הטבע הביתה. כמובן שפתרון נהדר הוא דשא סינטטי איכותי עם סיבים בינוניים. לא קצרים מידי שהופכים עוקצים ולא נעימים למגע, ולא ארוכים מידי שמקשים על ניקיון השטיח ועל מציאת חפצים קטנים. סיבים ארוכים מידי עלולים להיות לא נוחים לילדים. מומלץ לבחור מרבד דשא בצפיפות גבוהה. לחלופין, ניתן לרכוש שטיח סיבים ארוכים בגוון ירוק המדמה דשא. חסרונות הבולט הוא התחזוקה שלו. ניקיון שטיח קשה יותר מניקיון דשא סינטטי. כתמים נספגים בשטיח לעומת דשא סינטטי. ניתן להציב פרחים מפלסטיק או עציצים אמיתיים שאינם דורשים שמש. 

החשוב מכל הוא לצייד אותם במשחקים שיאתגרו אותם ויגרמו להם להנאה בצירוף אזור משחק מצויד היטב אשר נעים לבלות בו. הניחו בקבוקי מים במקום נגיש קערת ירקות או פירות לנישנוש ויש לך שעתיים של שקט. מומלץ להציב מתקני משחק לטיפוס או כל משחק הדורש מהילדים אנרגיה כך הילדים יוציאו מרץ, יעשו כושר ויהיו שמחי ומאושרים. 

ההעדפות הבולטות של ילדים הם "בימבות", נדנדות אותם ניתן לתלות מהתקרה, כדורים, מתקני פלסטיק שונים כמו מגלשה, בית,  נדנדה וכד'. 

 

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן