מדור משפחה והורות


הקמת גינת ירק עם הילדים


להקמת גינת ירק אורגנית יתרונות רבים המועילים להתפתחות הילדים. מחקרים הוכיחו כי ילדים שגידלו ירקות בעצמם אוהבים יותר ירקות ומבינים יותר את המשמעות של גידול המזון שלנו.  השקעה מול תוצר. איך לעשות את זה נכון.

למה כדאי להקים גינת ירק עם הילדים:

פרויקט של משרד החינוך שמטרתו להכיר לילדים את תהליך גידול הירקות, החל לתפוס תאוצה וכיום ניתן לראות גינת ירק בכמעט כל גן ילדים. לטיפול וטיפוח גינת ירק יש יתרונות רבים. הילדים חווים את ההתרגשות שבצמיחה, הם מבינים לעומק את תהליך התפתחות הזרע ועד להפיכתו לצמח בוגר המניב ירקות. גידול גינת ירק עם הילדים ממחיש להם בצורה הטובה ביותר את התהליך שעובר הזרע עד להפיכתו לירק שמייצר זרעים לשתילה חוזרת וכך את מחזוריות גידול הירקות. גינת הירק תעניק לילדים תחושת שייכות, תחושת עצמאות וגאווה על גידול הירקות אותם הם אוכלים וכמובן, יטפחו מיומנויות צריכה, כבוד לירק, ולמידה עמוקה על הקשר בין בעלי החיים כמו הדבורים, השלשולים והפרפרים למשל, להתפתחות וריבוי הצמחים ועד כמה הם חשובים ונחוצים בטבע.

דגשים בהסברה לילד על גינת הירק:

- כדאי לספר לילדים את התליך הצפוי לעבור על הזרע מרגע שתילתו ועד לרגע בו הוא הופך לצמח המניב ירקות.

- כדאי להסביר לילדים על חשיבות צריכת פירות וירקות, ותרומתם לבריאות.

- כדאי לספר לילדים על מחזוריות הצמח. החל משתילת זרע, צמחיתו לצמח מניב ירקות עם זרעים אותם ניתן לזרוע לצמיחה מחודשת.

- תפקידם המשמעותי של בעלי החיים במחזוריות הצמח. האבקת הפרחים על ידי הדבורים והפרפרים העוברים מפרח לפרח ובכך מובילים להפריית הצמח ע"י פיזור אבקה.  תפקידו של השלשול בהפריית הקרקע. (מאמר נהדר בנושא השלשולים: העוזרים הקטנים של הגנן)  

- כדאי לשתף את הילדים בעובדה שגידול ירקות הוא אינו הליך קצר ופשוט והוא דורש מאיתנו סבלנות וטיפול. עובדה זו תגרום לילדים להעריך יותר את הירק ובכך לשפר את תרבות הצריכה והבזבוז. 

- מומלץ לשלב עם הילדים קטיף ובישול או שימוש בתוצרת על מנת להמחיש את התהליך בצורה עמוקה יותר. 

איך מקימים גינת ירק עם הילדים:

מומלץ להקים גינת ירק אורגנית, בה לילדים תהיה מודעות לשמירה על איכות הסביבה, על מחזוריות הקיימת בטבע וכמובן על התפקיד החשוב של העשבים (מהווים דשן מצוין המפרק חומרים חיוניים המעשירים את האדמה), את תפקיד בעלי החיים המאביקים את הצמחים וגורמים להתרבותם ואלו המטפחים את הקרקע וכד'. 

מומלץ להשתמש בקרקע פורייה, אותה יש לדשן בעזרת עלים משיחים ועצים (לא במחטי אורן ולא בעלי אקליפטוס). אלו יוצרים חוצץ בין האדמה לקרני השמש ובכך מונעים את אידוי המים מה שמבטיח קרקע לחה לאורך זמן, ומצד שני, העלים המתפרקים על האדמה תורמים ערכים תזונתיים חשובים ומזינים לאדמה. עוד דרך טובה לדשן את האדמה, היא להשתמש בשאריות ירקות ופירות שנותרו לאחר הארוחה. שאריות אלו נקראות 'קומפוסט'. הקומפוסט יעיל מאוד לאדמה ומעניק לה חיזור של סידן, אשלגן, זרחן וחנקן החשובים מאוד להתפתחות תקינה של הצמח. 

חשוב להקפיד על השקייה סדירה. דרך נהדרת לחנך לגינון אקולוגי היא איסוף מי גשמים לצורכי השקייה. כדאי לשים שלט קטן ליד כל זרע או שתיל המציין את סוג הצמח, את דרישות האור והצל להם הוא זקוק וההשקייה הדרושה לצמח.

כשהגיע העת לקטיף, מומלץ מאוד להקפיד לא לקטוף את כל התוצר, אלא להשאיר מספר ירקות שינשרו וירקיבו על הקרקע ובכך ידשנו את האדמה ויזרעו זרעים חדשים.

ניתן לקרוא עוד על הקמת גינת ירק

עוד מנושאים דומים

מקורי

שחור

לבן